Епізод 8. «Позич, скоро поверну» або іпотечна афера.

Шахрайство як феномен

 

Сьогодні не менше 3% угод на ринку нерухомості здійснюють за фальшивими документами. До того ж старі схеми обману «успішно» спрацьовують, тільки мутують в нових умовах.  

Впевнений, що опис реальних ситуацій в циклі з 20 епізодів (найпопулярніших схем обману) вбереже покупця від можливої втрати грошей та нерухомості.

 

 

Епізод 8. «Позич, скоро поверну» або іпотечна афера. 

 

Ще один «геніальний спосіб віджимання» квартир – іпотечна афера. Бізнес приватних позик – особливий вид шахрайства, коли «жертва» терміново потребує коштів, але не встигає чи не може взяти позику в банку. Поспіх доводить до неуважності при оформленні позики, жертва припускається юридичних помилок. Факт отримання грошей від лихваря збільшує вірогідність втрати житла.

 

На ринку готівкових позик працює мережа довірених осіб, що за відсоток заманюють простаків в мережі позикодавця. Сам ринок готівкової позики дуже благодатний грунт для афер з нерухомістю. У судовій практиці повно справ, де дії лихварів кваліфікують як шахрайство в особливо великих розмірах (ст. 190 ч.4 КК).

Є декілька варіантів виконання іпотечної афери.

 

Перший, лихвар дає кредит під 1-1,5% на місяць. Основна умова позики, жертва повинна переоформити квартиру на ім'я кредитора за договором купівлі-продажу. Гроші (40-60% від вартості квартири) боржник отримує готівкою в нотаріальній конторі. Позикодавець обіцяє повернути квартиру після погашення боргу з відсотками, хоча в більшості випадків до цього не доходить. Для лихваря це – безпрограшний варіант, адже це звичайна купівля квартири за половину ринкової вартості. У цій схемі є пару нюансів. Якщо боржник не поверне кошти, кредиторові доведеться виселяти сім’ю боржника з квартири, а це справжня морока. А в разі повернення грошей лихвареві потрібно переоформляти квартиру назад, а це - додаткові витрати - 8,5% податків і зборів.

 

 

 

 

Другий, якщо позичальник і його сім'я бояться переоформляти квартиру на ім'я лихваря за договором купівлі-продажу, тоді застосовується інша схема: укладають нотаріальний договір позики (на суму 20-40% від вартості квартири) і договір іпотеки. Цей варіант запозичення має певну «хитрість». Через занижену експертну оцінку квартири і «грамотно» складеного нотаріального договору іпотеки, позикодавець може розпоряджатися квартирою без згоди боржника (на підставі ст. 37 Закону України «Про іпотеку»), тобто продати нерухомість на підставну особу за спиною у жертви. Це робиться незалежно від дотримання чи недотримання позичальником своїх фінансових зобов'язань. У підсумку, жертва, не особливо вникаючи в суть підписаних договорів, позбавляється нерухомості.

 

 

 

 

Третій, коли в борг беруть невелику суму (припустимо, 10-20% від вартості квартири). У таких випадках лихвар і позичальник не укладають нотаріального договору купівлі-продажу або договору позики, бо не хочуть додаткових витрат на оформлення. Позичальник пише боргову розписку! Така схема позики теж приховує певні ризики. Лихвар чекає закінчення терміну зазначеного в розписці, звертається з позовною заявою до суду і за допомогою опису майна боржника намагається відсудити квартиру. Потрібно розуміти, лихвар набагато досвідченіший за жертву в судових справах. Він частіше з'являється в будівлі суду, особисто знайомий з представниками феміди, судовими виконавцями, експертами та правоохоронцями. У нього є гроші на підкуп посадових осіб, йому легше викрутити ситуацію в свою користь. Так, в більшості випадків такі позики закінчуються поверненням боргу. Хоча вистачає випадків, коли власноруч написана розписка на 5-10 тисяч доларів спричиняє втрату нерухомого майна.

 

Отже, лихвар виграє в будь-якому варіанті позики.

 

 

 

 

Яскравим прикладом лихварства є діяльність сім’ї Антона Подвезько з Харкова. Незважаючи на заборону для фізичних осіб здійснення підприємницької діяльності з надання позик, його сім'я з 2008 до 2017 роки оформила «кредити» на 163 об'єкти нерухомості, загальною вартістю понад сто мільйонів гривень. Однією з причин, через яку не вдається засудити всіх членів угруповання Подвезько, є те, що юридичну схему було організовано настільки професійно, що довести в суді факт шахрайства дуже складно.

 

Порада. Цікавтеся історією квартири! Купівля нерухомості, яку відібрали за борги, може мати наслідки. Рано чи пізно до боржника настає «похмілля». Під натиском сім’ї та адвокатів він може продовжувати боротьбу за квартиру, ходити по судах у пошуках правди.

 

Друзі, бережіть себе та свої гроші! 

 

 
Свидетельство о государственной регистрации физического лица-предпринимателя № 2 339 000 0000 016812 от 12.11.2015 года
Плательщик единого налога № 1707/10-13/17-04 от 13.11.2015 года