Епізод 6. «Вирус» або оренда заради афери.

Шахрайство як феномен

 

Сьогодні не менше 3% угод на ринку нерухомості здійснюють за фальшивими документами. До того ж старі схеми обману «успішно» спрацьовують, тільки мутують в нових умовах.  

Впевнений, що опис реальних ситуацій в циклі з 20 епізодів (найпопулярніших схем обману) вбереже покупця від можливої втрати грошей та нерухомості.

 

Епізод 6. «Вирус» або оренда заради афери.

 

Крім пропалених диванів, шкоди від домашніх тварин і вкраденого телевізора, здача в оренду іноді приховує більшу небезпеку – можна взагалі втратити квартиру. Афера під прикриттям оренди одна з найпоширеніших на ринку нерухомості. Секрет простий, власник сам впускає аферистів в будинок, сам показує документи, і сам ділиться своїми планами.

 

 

 

Оренда – ширма. Під час підписання договору оренди шахрай використовує або підроблений паспорт, або паспорт з «непідконтрольною» реєстрацією. Власник квартири і ріелтор зацікавлені в грошах, і не особливо вдивляються в посвідчення особи квартиронаймача. До того ж, 90% договорів оренди оформлюють не на нотаріальному бланку, а на звичайному білому аркуші паперу, яку приносить на угоду представник агентства нерухомості або власник квартири витягає з інтернету. І ще, коли шахрай обирає об’єкт афери і приходить на перегляд житла, він займається розвідкою – уважно вивчає особисті документи власника і документи на квартиру, завдяки чому оцінює можливість афери. Його цікавить, скільки власників у квартирі, психологічний портрет орендодавця, на підставі якого документа власник володіє квартирою, хто сусіди, наявність в будинку охорони і відеоспостереження. Так кілька років тому в Києві засудили 12 членів злочинного угруповання, які орендували квартири в центральних районах столиці, підробили правовстановлюючі документи і продали 36 квартир.

 

Псевдоріелтори. Посередник може роками здавати квартиру, тим самим вивчати власника і втиратися в довіру. Але як тільки оригінали документів потрапляють до нього в руки, він може провернути аферу. Оригінали документів залишає собі, а власнику повертає кольорові копії. Як правило, жертва не сильно вдивляється в папери і не ставить зайвих питань, адже довіряє «новому другу». Особливо це стосується груп ризику. Якщо питання виникають, або близькі власника радять звернутися в поліцію через втрату документів, то відповідь «ріелтора» очевидна: «Як же так, ми ж довіряли одне одному, я зняв копії для реклами, я переплутав файли…» Але й це ще не все! Через два тижні ріелтор просить паспорт і податковий код, нібито для оформлення експертної оцінки і нового технічного паспорта на квартиру. Підсумок зрозумілий! Так через надмірну довірливість киянка Наталя Ярушевська втратила однокімнатну квартиру в Солом’янському районі. Вона вже два роки намагається довести в суді, що ріелтори її обдурили і в договорі купівлі-продажу квартири не її підпис.

 

 

 

 

Зустрічаються більш складні афери з орендованою нерухомістю.

Так, киянин Станіслав поїхав до Німеччини на рік, квартиру здав в оренду через ОЛХ. Коли повернувся назад, виявив в своїй оселі незнайомих людей, які купили квартиру кілька місяців тому. Виявляється, через місяць після від’їзду, сусіди знизу подали позов до суду на Стаса про відшкодування шкоди 120 тисяч гривень. Причиною для позову стало затоплення відремонтованої квартири, а доказом послужив акт з ЖЕКу і було проведено відповідну експертизу. Суд намагався знайти Стаса, направляв йому повістки, але безрезультатно. У результаті, суддя, спираючись на надані документи і свідчення, зобов'язав винуватця відшкодувати збиток 120 тисяч гривень. Але, природно, через фізичну відсутність в країні Станіслав про суд не знав і не міг сплатити борг. Сусіди подають новий позов, вимагають продаж квартири боржника на публічних торгах, а з виручених коштів погасити борг. В результаті, суд виніс відповідне рішення, квартиру оцінили в 120 тисяч гривень і продали на аукціоні. Нові власники за допомогою поліції і виконавчої служби розкрили квартиру, вивезли меблі і через деякий час продали квартиру за повну вартість. Звичайно, Стас намагається знайти винних і повернути квартиру, але поки безрезультатно.

 

 

 

 

Порада. Вивчайте орендаря, знайдіть про нього інформацію в соціальних мережах, цікавтеся, чим заробляє на життя, де живуть його родичі. Не проявляйте зайву скромність, відвідуйте квартиру раз на тиждень, особливо в перші два місяці. Не довіряйте оригінали документів на тривалий час, ні ріелтору, ні юристу, нікому. Якщо угода проходить за спиною у власника, шанс повернути квартиру великий. Але страждатиме добросовісний покупець. Хоча результат буває різний, двох однакових афер не буває!

 

Друзі, бережіть себе та свої гроші! 

 
Свидетельство о государственной регистрации физического лица-предпринимателя № 2 339 000 0000 016812 от 12.11.2015 года
Плательщик единого налога № 1707/10-13/17-04 от 13.11.2015 года