Епізод 7. «Вигадана нерухомість» чи місця загального користування.

Шахрайство як феномен

 

Сьогодні не менше 3% угод на ринку нерухомості здійснюють за фальшивими документами. До того ж старі схеми обману «успішно» спрацьовують, тільки мутують в нових умовах.  

Впевнений, що опис реальних ситуацій в циклі з 20 епізодів (найпопулярніших схем обману) вбереже покупця від можливої втрати грошей та нерухомості.

 

Епізод 7.  «Вигадана нерухомість» чи місця загального користування. 

 

Упевнений, кожен з нас бачив горище, переобладнане під офіс або квартиру. Будь-який високий будинок складається з квартир і місць загального користування: сходових майданчиків, підвалів і горищ, які належать всім мешканцям будинку на правах спільної власності. Але завжди знайдеться спритник, який бажає «відхопити» у сусіда зайву площу для особистого користування або збагачення. Незважаючи на відсутність вікон і ліфта на сходовому майданчику, а також присутність технічних проблем, горище – чудова мета для самозахоплення.

 

 

 

Варіант перший. Якщо будинок побудовано не так давно (від 1 року до 20 років тому), це питання вирішуються з допомогою елементарної фальсифікації документів.

 

1. Заповзятливий аферист (часто особа, пов'язана з начальником ОСББ або ЖЕКу) заднім числом виготовляє договір на пайову участь у будівництві будинку. У договорі, нібито, купують квадратні метри на горищі.

 

2. Далі заднім числом підробляє всі інші документи: прибутковий касовий ордер, акт прийому-передачі горища і довідку про 100% оплату. Звичайно, використовується або підроблена печатка, або та, що дісталася від забудовника, або аферист – сам забудовник.

  

3. Потім «довірений» інженер БТІ видає висновок, що горище можна використовувати, як нежитлове приміщення та виготовляє на нього технічний паспорт.

  

4. Пізніше шахрай звертається до реєстратора, який на підставі наданих фальшивих документів і за певну «мзду» визнає право власності на нежитлове приміщення під дахом.

 

5. Через роки, коли приміщення «відстоїться», сусіди заспокояться та звикнуть до нової будівлі зі стінами і вікнами, в приміщенні роблять ремонт під апартаменти або офіс. Потім на розсуд власника: можна жити, можна продати. Все дуже просто!

 

 

Другий варіант: горище в старому будинку. Як правило «захопленням» займаються власники квартир на останніх поверхах. Процедура самозахоплення тут досить складна. Перш за все, горище повинне бути придатним до використання: мати достатню висоту стель, мінімум комунікацій, можливість прорізати в даху вікна і встановити сходи. Така схема застосовувалася в 90-і та 2000-і роки, хоча і зараз можна зустріти різні варіанти.

 

1. Перш за все квартиру з’єднують з горищем. Ніхто не погоджує архітектурний проект, і не отримує дозволу на реконструкцію в ДАБКу, тому що законних підстав для цього немає. Якщо з’являться «грізні» люди з ЖЕКу або «злі» сусіди, питання вирішуються готівкою.    

 

2. Запрошують техніка БТІ, який вимірює квартиру вже з прибудовою та виготовляє загальний технічний паспорт з відміткою «самочинне будівництво».

 

3. Коли ремонт завершують, власник квартири й «ліва» будівельна компанія вигадує судову суперечку. Суть у тому, що будівельна компанія звертається з позовом до суду на власника квартири, буцімто власник не розрахувався за ремонт. Замість боргу (наприклад, у 100 тисяч гривень), просить визнати право власності на відремонтоване горище.

 

4. Суд (за 3000-5000 доларів) приймає рішення. Ні, горище не може належати будівельної компанії, він повинен належати тільки власнику квартири! Далі власник звертається до реєстратора і на підставі рішення суду реєструє право власності на збільшену квартиру. Тобто відбувається якесь диво: була квартира 42,2 кв. метра, а стала - 238,6 метрів.

 

5. Далі роблять новий технічний паспорт БТІ без «самочинності» і оформляють договір дарування квартири 238,6 метрів на найближчого родича, щоб позбутися історії з «лівим» судовим рішенням (як в епізоді «16») і отримати нотаріальний документ на красивому бланку. Подібні афери з самозахопленням горищ проходять в Києві часто-густо. Наприклад, в Шевченківському районі на вулиці Прорізній, 19, справа 761/44359/19.

 

 

Щоб віднайти істину й довести наявність афери «Придумана нерухомість» досить надіслати запит в ДАБК і переконатися, що дозволу на реконструкцію та сертифікат готовності на горище не видавали. Але суть у тому, що нікому не потрібна правда, в таких справах немає постраждалої сторони (крім мешканців багатоквартирного будинку), а прокуратурі лінь займатися подібними фальсифікаціями. Якщо ви запитаєте, чи небезпечно купувати таку – «роздуту» квартиру? Як юрист відповім – небезпечно! Як практик відповім – ні!

 

Совет. Головне щоб пройшли роки після «лівої» реконструкції (3-5 років), не було зайвої публічності, щоб ваш горище не «юзали» репортери ЗМІ і була відсутня негативна судова практика, інакше наслідки можуть бути непередбачуваними. 

 

Друзі, бережіть себе та свої гроші! 

 
Свидетельство о государственной регистрации физического лица-предпринимателя № 2 339 000 0000 016812 от 12.11.2015 года
Плательщик единого налога № 1707/10-13/17-04 от 13.11.2015 года